Bazy on-line

DOSTĘP ZDALNY  DO BAZY EBSCOhost

Biblioteka Główna zaprasza do korzystania  z baz EBSCO z komputerów uczelnianych, jak i również w dostępie zdalnym, z komputerów domowych oraz urządzeń mobilnych.

Przedstawiamy aktualnie obowiązujące dane do logowania zdalnego do baz EBSCO.

Dane będą aktywne przez 365 dni (do 11 lutego 2025 r.).

Z zestawu danych może korzystać jednocześnie nieograniczona liczba użytkowników.

Link do baz EBSCO: https://search.ebscohost.com/

Login:   anspila

Hasło:   2024#bazyP

Przesyłamy również dwa filmy przedstawiające wyszukiwanie podstawowe oraz promujące korzystanie z baz EBSCO w dostępie zdalnym.

Wśród 14 baz znajdziecie Państwo kilka o tematyce medycznej:

  • Health Source: Nursing/Academic Edition (baza pełnotekstowa) – zawiera około 330 czasopism pełnotekstowych, w tym około 260 czasopism recenzowanych naukowo oraz abstrakty i cytowania z około 830 czasopism z nauk medycznych, a w szczególności z zakresu pielęgniarstwa i ochrony zdrowia.
  • Health Source: Consumer Edition (baza pełnotekstowa) - pełne teksty około 280 czasopism, monografii i broszur oraz ponad 18.800 raportów Clinical Reference Systems z zakresu ochrony zdrowia, medycyny ogólnej, medycyny sportowej, żywienia, zdrowia rodzinnego, zdrowia dziecka, problemów zdrowotnych jak: rak, cukrzyca, uzależnienie od alkoholu, narkotyków, problemy okresu starzenia.
  • AHFS Consumer Medication Information (baza pełnotekstowa) - zawiera 2.200 opisów leków, które mogą przydać się nie tylko studentom medycyny, farmacji, pielęgniarstwa i innych kierunków związanych z ochroną zdrowia. Baza jest przygotowywana przez American Society of Health-System Pharmacists. 
  • MEDLINE – baza bibliograficzna z zakresu medycyny wydawana przez Narodową Bibliotekę Medycyny Stanów Zjednoczonych, zawiera indeksy i abstrakty z ponad 5.600 czasopism naukowych wydawanych w 60 językach z zakresu: medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, ochrony zdrowia i nauk biomedycznych. Archiwa w bazie sięgają 1809 roku. Baza używa tezaurusa medycznego (kartoteki haseł wzorcowych MeSH). Ponad 1.300 czasopism indeksowanych w MEDLINE jest dostępnych w pełnym tekście w bazie Academic Search Complete. W bazie są zawarte opisy bibliograficzne z Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE, AIDSLINE, BIOETHICSLINE oraz HealthSTAR.

Polecane bazy on-line:

  • IBUK Libra – pierwsza w Polsce platforma zasobów edukacyjnych, podręczników akademickich oraz książek naukowych. Łącznie posiadamy 6 040 publikacji i zachęcamy do korzystania: wejście do dostępnych książek (z sieci uczelni) na stronie. Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies. 1. Dostęp do publikacji z sieci uczelnianej na stronie libra.ibuk.pl. Domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Wystarczy kliknąć na wybraną publikację, aby zobaczyć informacje o książce wraz z podglądem treści. Aby skorzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy kliknąć na "+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK" i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK. 2. Dostęp do publikacji spoza sieci uczelnianej na stronie libra.ibuk.pl. Unikalny kod PIN do zdalnego logowania można otrzymać w Czytelni oraz Wypożyczalni. UWAGA: Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności, należy jednorazowo utworzyć swoje osobiste konto myIbuk. Zachęcamy do skorzystania z instrukcji logowania.  Oferujemy również "Pomoc, libra.ibuk.pl". Znajdziesz tutaj informacje i podpowiedzi, jak poruszać się po platformie IBUK LIBRA i korzystać z dostępnych narzędzi.
  • JSTOR to wielodziedzinowa biblioteka cyfrowa, utworzona w 1995 r. w celu umożliwienia bibliotekom instytucjonalnym dostarczania swym czytelnikom większej ilości zasobów, w wygodniejszy i szybszy sposób, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Platforma JSTOR zawiera obecnie ponad 2,450 czasopism wydawnictw akademickich, dostępnych od pierwszego opublikowanego numeru, jak również ponad 50,000 książek oraz 2 miliony dokumentów źródłowych.
    JSTOR systematycznie rozwija swą ofertę, zwiększając liczbę kolekcji dostępnych na platformie. Obecnie zawartość platformy liczy sobie już 50 milionów stron i jest udostępniania przez ponad 10 000 bibliotek ze 172 krajów.
  • Elsevier Elibrary (dostęp do fragmentów) - zachęcamy do korzystania z książek elektronicznych wydawnictwa Elsevier w dostępie testowym na platformie Elibrary. Serwis ten umożliwia dostęp do pozycji w dziedzinie medycyny, w języku polskim i angielskim. Na świecie i w Polsce Elsevier jest liderem wśród wydawców medycznych, a jego publikacje, cechujące się najwyższym poziomem zarówno merytorycznym, jak i edytorskim, cieszą się rosnącym uznaniem wśród czytelników. Autorami są naukowcy z wiodących ośrodków medycznych na świecie, w tym również z Polski.
  • POL-on jest zintegrowanym systemem informacji o szkolnictwie wyższym tworzącym globalną bazę danych o jednostach naukowych, wyższych uczelniach i nauce polskiej. System ten gromadzi dane o wszystkich polskich jednostkach naukowych, do których publiczny dostęp wynika z ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na uwagę zasługują bazy publikacji naukowych oraz wskaźniki ewaluacji szkół wyższych.

  • Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie im. Stanisława Konopki jest instytucją biblioteczną powstałą 8 czerwca 1945 roku, podlegającą Ministerstwu Zdrowia. Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki w Warszawie (GBL) jest centralną biblioteką naukową z dziedziny medycyny. Biblioteka ma na celu gromadzenie całości polskiej literatury z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych oraz najważniejszych pozycji światowej literatury medycznej. W Dziale Zbiorów Specjalnych są gromadzone, przechowywane, opracowywane i udostępniane zbiory z zakresu historii nauk medycznych. Główna Biblioteka Lekarska uczestniczy w Narodowym Zasobie Bibliotecznym (w zakresie nauk biomedycznych) i archiwizuje najcenniejsze zbiory wchodzące w jego skład. Prowadzi rozległą działalność informacyjno-dokumentacyjną m.in. opracowuje i udostępnia komputerową bazę Polskiej Bibliografii Lekarskiej, bazy katalogowe zbiorów własnych. Prowadzi również opracowywaną przez kilkadziesiąt placówek bazę Centralnego Katalogu Czasopism Zagranicznych w Polskich Bibliotekach Medycznych.
  • Polska Bibliografia Naukowa (PBN) jest elementem Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym POL-on. Jej głównym celem jest gromadzenie i udostępnianie informacji o publikacjach polskich jednostek naukowych i afiliowanych w nich naukowców. Platforma PBN agreguje informacje rozproszone w instytucjonalnych systemach bibliograficznych, pozwalając na jednoznaczną identyfikację osób oraz jednostek. Jednocześnie system dostarcza wielu funkcjonalności m. in. jest źródłem danych o dokonaniach naukowych, a także generuje informacje niezbędne dla instytucji centralnych. Stanowi nie tylko narzędzie dla potrzeb administracyjnych, ale może być w wygodny spoób wykorzystywany przez środowisko naukowe.
  • NAUKA POLSKA - zawiera podstawowe informacje o instytucjach naukowych i badawczo-rozwojowych, instytucjach i organizacjach wspierających naukę, organach administarcji centralnej, instytucjach i organach pozarządowych odopwiadających za kształt i realizację polityki naukowej państwa, towarzystwach, stowarzyszeniach naukowych oraz fundacjach działających na rzecz nauki. Portal ten stanowi również źródło informacji o pracach naukowych, projektach badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz konferencjach naukowych, targach, wystawach i ludziach nauki.
  • Medline stanowi największą na świecie bibliograficzną bazę danych z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych oraz jest podstawowym źródłem naukowej informacji medycznej. Baza ta jest opracowywana w National Library of Medicine (Narodowa Biblioteka Medycyny) w Stanach Zjednoczonych. Rejestruje literaturę naukową o tematyce medycznej i biomedycznej od 1950 roku, jest aktualizowana co tydzień. Bibliograficzno-abstraktowa baza Medline udostępniana jest na różnych platformach np. PubMed, Medline-Ebsco, Medline-Ovid, Medline-Web of Knowledge.
  • PubMed to ogólnodostępna wersja bazy Medline. PubMed jest serwisem tworzonym oraz udostępnianym bezpłatnie w otwartym Internecie przez National Center for Biotechnology Information (NCBI) w Bibliotece Medycyny w USA. Zawiera rekordy z publikacji indeksowanych w bazie Medline, a także z innych czasopism naukowych z dziedziny: medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, opieki zdrowotnej oraz z książek online. Rekordy zawierają linki do pełnych tekstów publikacji zamieszczonych w serwisie PubMed Central, jak i również na stronach wydawców. PubMed oferuje opisy bibliograficzne artykułów, które są przygotowywane do umieszczenia ich w Medline lub nadesłane przez wydawców przed opublikowaniem.

  • INFOR PL zajmuje się dostarczaniem specjalistycznych treści z branży prawno-gospodarczej. Swoją ofertę podręczników, poradników, opracowań informacyjnych i szkoleniowych INFOR dedykuje przedsiębiorcom, menedżerom, prawnikom, księgowym oraz pracownikom HR. Funkcjonująca od 30 lat firma jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. W ciągu swojej działalności wydała 86 tytułów prasowych, z których najbardziej znany jest „Dziennik Gazeta Prawna”. Głównymi produktami są wydania profesjonalnych czasopism m.in. „Monitor Księgowego”, „Rachunkowość Budżetowa”, „Monitor Prawa Pracy” oraz INFORLEX.PL - seria kompleksowych publikacji.

  • LEGALIS - System Informacji Prawnej - oferuje nieograniczony dostęp do wielu unikatowych treści aktualizowanych codziennie w wersji on-line. Tutaj właśnie znajdują się wszystkie, najbardziej cenione na rynku komentarze, monografie oraz czasopisma. Wydawnictwa C.H. Beck, zgromadzone w 19 modułach komentarzowych. Baza Legalis zawiera ujednolicone akty prawne od 1918 r., a także bazę orzecznictwa, w tym niepublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz największy zbiór wzorów pism i formularzy. Dostęp do serwisu z komputerów uczelni ANS w Pile.
  • BazTech jest bazą danych o zawartości polskich czasopism technicznych, a jednocześnie stanowi publicznie dostępną bibliograficznie-abstraktową bazę danych rejestrującą artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych oraz ścisłych i ochrony środowiska. BazTech rozwija się w kierunku bazy cytowań i bazy pełnotekstowej, jest jednym z zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki.

  • Wirtualna Biblioteka Nauki jest narzędziem badawczym umożliwiającym wszystkim polskim naukowcom bezpłatny dostęp do światowych zasobów wiedzy – elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej. To ważne wsparcie w pracach badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych we wszystkich dziedzinach wiedzy i specjalnościach naukowych w Polsce, jak również istotna pomoc dla doktorantów i studentów przygotowujących prace dyplomowe.

  • Academica - cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych - darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej i zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną . To dostęp do 3 753 497 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów. Z cyfrowej wypożyczalni Academica mogą korzystać biblioteki, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, muzea, archiwa oraz inne instytucje udostępniające zasoby biblioteczne. Ta ogromna baza wiedzy jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej i dydaktycznej.

617jsSIxa24AAAAAElFTkSuQmCC

 

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"